Halong Körfezi

Doğanın inanılmaz oluşumları…

Ha Long körfezi. İnternette aradığınızda “Alçalan Ejderha” körfezi olarak çıkacaktır. Fakat oraya gidip yerel halk ile konuştuğunuzda ve gördüğünüzde şunu anlıyorsunuz aslında kastedilen “Yeryüzüne İnmiş Ejderha” körfezi. Gerçekten o kalker kaya parçalarının suda bıraktığı iz sanki bir ejderhanın izleri gibi. Vietnam gezimizde bir çok sıfatla bir çok yeri anabiliriz fakat Ha Long körfezinin tek bir sıfatı var fantastik. Burası ayrıca Yeni 7 Dünya Harikası seçmelerinde Dünya’nın doğal harikalarından biri seçilmiş. Ve de tabii ki UNESCO World Heritage listesinde.

IMG_2776

Gel gelelim bizim hikayeye. Buraya günübirlik veya kalmalı olarak turlarla gidebilirsiniz. Bizim tercihimiz 1 gece teknede konaklamalı şeklinde oldu. Hanoi’den özel bir araçla yaklaşık 3 saatlik bir yolculukla limana vardık. Teknelere check in, hoşgeldin vb gibi prosedürlerinden sonra öğlen saatlerinde yolculuğa başladık.

IMG_2613

İlk gün açıldıktan sonra teknenin terasında muazzam bir manzara eşliğinde ilerledikten sonra Vung Vieng Yüzer Balıkçı Köyü’nü ziyaret ettik. Burada bu kalker kayaların ve köyün içerisinden yavaş çekim ile dibinden geçerken etkilenmemek elde değil. Eğer giderseniz sizi 1 saat boyunca sal üzerinde kürek ile gezdiren kişiyle fotoğraf çektirin; biz manzaraya dalıp unuttuk. Bir de o günün 14 Şubat’a denk gelmesi de çok ayrı bir rastlantıydı.

 

Daha sonra tekneye döndük akşam yemeği seansı başladı. Seans dememizin sebebi şu; gelen her öğün şekilli, yanarlı dönerli idi. Yemek esnasında yan masadakilerle sohbet edip , terastaki Vietnam tarzı çiğköfte partisine katıldıktan sonra (bir yemek yapım sunumu vardı ama gerçekten hatırlamıyoruz) artık gün sona erdi. Teknemiz de nispeten korunaklı bir koya geçti.

IMG_2757

 

Sabah ise çok ilginç bir manzaraya uyandık. SAL MARKET. Bizim geceyi geçirdiğimiz koyda bizim teknemiz haricinde 4-5 adet daha tekne vardı. Orada da nevaleyi sallara yükleyen 3-4 girişimci şahsiyet market açmaya karar vermiş. Tabii bizim için hayret, sempati ve takdir duyguları aynı anda yaşanıyordu. Bu şaşkınlık yerini atıştırmalık isteğine dönüştürdü. Ve küçük Pringles’a 20 TL vermemizle süreç tamamlandı. Ve sonuçta kazık yediğimiz için bu hissiyat üzüntüye doğru kayıverdi.

IMG_2779

Bugün ise yine süper bir manzara eşliğinde Hang Sung Sot mağarasına gittik ve oradaki değişik oluşumları gördükten sonra limana doğru yola çıktık. Check out işlemini yine öğleye doğru yaptık. Hanoi’ye varışımız akşam üstünü buldu.

IMG_2819

Not: Bizim tercih ettiğimiz tur firması “Pelican HaLong Cruise” firmasıyla anlaşmalıydı. Gayet memnun kaldığımızı söyleyebiliriz.

 

Halong Körfezi” için bir yorum

  1. Geri bildirim: Vietnam Gezi Rehberi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close