Hanoi

Güneydoğu Asya’nın en eski başkenti…

Ülkenin kuzeyinde bulunan bu şehir, Vietnam’ın başkentidir. Fransız sömürge mimarisindeki yapıları, zengin bir gıda kültürü sunması ve uzun bir geçmişi ile ülkenin en önemli turistik yerlerinden biri. Bizim gezimizin de ilk durağıydı. Şehrin merkezi Hoan Kiem gölü çevresine kurulu olduğundan buraya yakın bir otelde konakladık. İlk önce günübirlik bir şehir turu ile şehrin tarihi ve kültürel noktalarını, rehberimiz Mr. Danny sayesinde birçok bilgi edinerek gezdik (Vietnamlıların ismi zor söylendiğinden hep kendilerine takma isim veriyorlar) Ardından kendimiz şehrin içerisinde dolaşarak tabiri caizse kaybolarak Hanoi günlük hayatı gözlemleme fırsatımız oldu.

Peki Hanoi’de nereler görülmeli gelin bizim deneyimimizle sizlere anlatalım.

Hoan Kiem Gölü ve Ngoc Son Tapınağı

Hoan Kiem gölü, şehrin içerisindeki saklı huzur noktası olarak bilinmekte. Sadece turistlerin değil halkın da şehrin gürültüsünden kurtulmak için uğradığı bu gölün etrafında bolca ağaç bulunuyor. Burayla ilgili tavsiyemiz günün hangi saatinde olursa olsun oraya gidin, kendinize bir nokta seçip arkanıza yaslanın ve manzaranın tadını çıkarın. Hatta sabah erkenden giderseniz (çok erken 5-6 gibi) yoga ve Tai Chi yapan halkı izleyebilirsiniz. Gece vaktinde de gölün etrafı gayet hareketli.

img_2878

Vietnamca’da Tháp Rùa olarak bilinen tarihi Kaplumbağa Kulesi, bu gölün tam ortasında küçücük bir adada duran küçük bir kuleden ibaret. Yapının, Le hanedanını kuran Vietnam’ın en büyük kahramanlarından Le Loi’yi anmak üzere inşa edildiğine inanılmakta. Maalesef yapı ziyarete açık değil.

 

Bu gölün bir ilginç noktası da başka bir küçük bir adacığın merkezinde oturan “Ngoc Son Tapınağı”nı çevreliyor olması. Budist tapınak, Çin yazılarıyla süslü iki dikey direkle korunuyor. Tapınağın içerisinde bir tane kocaman taş kaplumbağa bulunmakta. Bu heykelin sembolize ettiği ‘Geri Getirilmiş Kılıç’ın Gölü'(Legend of the Restored Sword) efsanesini mutlaka okuyun, öğrenin.

 

Bu tapınağın kıyı ile bağlantısını ise çok hoş kırmızı-boyalı ahşaptan yapılma olan ” Huc Köprüsü” sağlıyor.

 

Son olarak kaplumbağa, Vietnam kültüründe kutsal bir hayvan olarak kabul edildiğinden (ejderha, anka kuşu ve tek boynuzlu atın yanında), Hoan Kiem Gölü daha sonra kaplumbağa yetiştiren kutsal bir yere dönüşmüş ve bolca kaplumbağa barındırır olmuş.

 

Ho Chi Minh Mozolesi ve Kompleksi

Ho Chi Minh ( Vietnamlılar “Ho Amca” der) Vietnam’ın bağımsızlık mücadelesinin lideri, ölümünden sonra kendisinin yakılarak gömülmesini vasiyet etse de halkı tarafından ölümsüzleştirmek için özel balmumu tekniğiyle bedeni korunmuş ve bir anıt mezarın içerisinde muhafaza edilmiş. Son dinlenme yeri olarak tariflenen bu mozoleyi ziyaret etmek halkı için bir o kadar önemli sayılmakta. Bizim Anıtkabir’i ziyaretimiz gibi düşünebilirsiniz. Bu sebeple Hanoi’ye gidip bu yeri görmemek olmazdı.

IMG_2929

Peki bu kompleksi gezerken nasıl bir deneyim yaşanıyor anlatalım.

Öncelikle kompleksin kapısından girer girmez mozolenin içerisine girmek için sıra bekleyen halkın ve turistlerin oluşturduğu yılan kuyruğuna katılıyorsunuz. Ara ara beklemelerle birlikte kuyruğu takip ederek ilerliyor ve karşınızda anıt mezarı görmeye başlıyorsunuz. Anı olarak fotoğraf çekmek isteyenlere tavsiyemiz gizli ve hızlıca çekmelisiniz çünkü genelde askerler fotoğraf çekilmemesi için uyarıda bulunuyorlar. Böyle ilerlerken yavaş yavaş içeriye giriyorsunuz. İçeride tahmin ettiğiniz üzere fotoğraf çekmek yasak, kaçak fotoğraf çekme fırsatınız bile olmuyor. Ho Chi Minh’in bedeni bir cam lahit içerisinde yer alıyor ve her bir köşesinde duran dört nöbetçinin onur muhafızıyla korunmakta. Haki bir kıyafet giydirilmiş bedeni olağanüstü derecede iyi korunmuş görünüyor (acaba heykel olabilir mi düşündürüyor insanı) Yüzü ve elleri spotlarla aydınlatılmış; odanın geri kalanı loş şekilde iken sessiz, yavaşça ve istikrarlı bir şekilde etrafından yürüyerek ziyareti tamamlıyorsunuz.

IMG_2926

Anıt mezardan çıktıktan sonra ise, yakında bulunan Ho Chi Minh Müzesi’ni ziyaret ederek Ho Chi Minh’in hayatını ve kişisel etkilerini öğreniyorsunuz ve hemen akabinde Başkanlık Sarayı’nı dışarıdan görüyorsunuz. Burada Ho Chi Minh’in iktidardan sonra yaşaması için sunulan sarayda kalmadığını, kendine özgü bir taş evde ölene kadar yaşadığını öğreniyorsunuz. Ziyaretinizde de bu eski taş evi gezdiriyorlar.

Kompleksin son durağında ise, Vietnam’ın en ikonik tapınaklarından biri olduğu söylenen One Pillar Pagodayı (Tek Sütunlu Pagoda) görüyorsunuz.  Efsaneye göre sudan büyüyen bir lotus çiçeği temsil etmek için tek sütun üzerine konumlandırılacak şekilde inşa edilmiş.

 IMG_2943

 Etnoloji Müzesi

Sizce Vietnam’da kaç farklı etnik grup var?  Peki Vietnam ismi nasıl oluştu? Peki ne tarz bir ev mimarileri vardı…Bunun gibi daha birçok detaylı bilgiyi Etnoloji Müzesi sayesinde sahip oluyorsunuz ve çıktığınızda vay be! dedirtiyor.

Adsız

Müze iki kısımdan oluşuyor. Kapalı bina kısmına girdiğinizde etnik grupların sembolik ritüellerine ve dinsel olaylara kadar geleneksel Vietnam yaşam tarzlarını ayrıntılı olarak anlatan bilgilere erişiyorsunuz. Hatta sergi salonunda her bir grubu temsil eden günlük objelerin replikaları bulunuyor.

 

Dışarıdaki açık alanda ise, her bir etnik grubun tam ölçekli Vietnam evleri sergileniyor. Her biri filmlerde gördüğünüz yerli kabile evleri ile bizim kültürümüzden çok farklı bir yaşam tarzları olduğuna tanık oluyorsunuz.

IMG_2995.JPG

Literatür Tapınağı (Van Mieu-Quoc Tu Giam)

Literatür Tapınağı 1070 yılında ilk olarak Konfüçyüs’ü onurlandırmak inşa edildiği söyleniyor. Hatta 1076 yılında başka bir kral tarafından Vietnam’ın ilk üniversitesi olarak bilinen Quoc Tu Giam kurulmuş.Şuanda bile önemli bir yeri olup Vietnam’daki yüksek rütbeli bilim adamlarını ve doktoraları kutlamak için kullanılıyor.

IMG_2999
Hanoi – Dai Trung kapısı

Literatür Tapınağı, yüzyıllardır Vietnam’da ahşap ve fayanslardan oluşan en tipik mimari tarzına sahip olduğundan meraklıları için mutlaka görülmesi gereken yer.

 

Budist Tran Quoc Pagoda

Hanoi’nin en büyük gölü olan “Batı Gölü”nün (West Lake) doğu yakasındaki küçük bir yarımada üzerinde bulunan “Tran Quoc Pagoda”, 1500 yılı aşkın geçmişiyle Hanoi’deki en eski pagoda olarak kabul ediliyor. Vietnamlılar için müthiş manzarası ve kutsal mabet olması ile ünlü olan  bu yer, eskiden birçok kral tarafından önemli zamanlarda  ziyaret yeri olarak kullanılmış.

IMG_2915

Hanoi Eski Mahalle (Hanoi Old Quarter)

Modern ve dinamik şehrin içinde, şehrin uzun geçmişini temsil eden eski bir mahalle var. Hoan Kiem gölünün yanı başındaki 2000 yıllık geçmişi olan bu yer, Pho Hang Bun (Telşehriye), Pho Hang Ma (Kağıt Ürünleri), Pho Hang Bac (Gümüş) şeklinde en çok ne satılıyorsa o ürünün adını aldığı sokaklardan oluşmakta.

IMG_3188

 

Thang Long Su Kuklası Tiyatrosu

Hanoi’ye gidip de bu tiyatroya uğramamak olmaz. Ülkenin geleneksel su kukla tiyatrosunun 11. yüzyıla dayanan bir geçmişi var. Bu geleneğin ortaya çıkışının,  pirinç tarlalarının sular altında kaldıkları dönemde köylülerin eğlence amaçlı kuklaları su üzerinde oynatarak vakit geçirdikleri zamana dayandığını söylerler.

IMG_3228

Hoan Kiem gölünün kuzey ucunda olan bu tiyatroda biraz daha fazla para ödeyerek ön koltuklardan bilet satın almanızı tavsiye ederiz. Kuklalar biraz küçük olduğundan daha net bir görüş sağlayacaktır. Gösteri esnasında yerel enstrümanlarla canlı müzik yapılıp yerel şarkılar söyleniyor. Genelde de çok sayıda kısa kısa eski köy yaşamı, tarım hasatları ve mitolojik yaratıkların dansları şeklinde hikayeler anlatılmakta. Kral Le’nin Geri Getirilmiş Kılıç Efsanesi, Hoan Kiem Gölü’nün ve dev kaplumbağanın hikayesi de onlardan birisi…

 

 Hanoi Gezilecek Diğer Yerler

 • Hanoi Weekend Night Market

Her haftasonu kurulan Hanoi gece pazarı, yol kenarındaki giyecek ve yiyecek tezgahlarından oluşuyor. Saat 19:00 ile 23:00 arasında açıktır. Çok ucuza çeşitli giysiler alıp yerel yiyecekleri denemek için mutlaka uğramalısınız. Unutmayın pazarlık olmazsa olmazdır.Dong-Xuan-Night-Market-Hanoi

 • Dong Xuan Market

Alışveriş yapmak için uğrayabileceğiniz diğer bir yer de Dong Xuan pazarı. Kapalı bina içerisinde konumlanmış bu pazarda yok yok. Her katında küçük stantlar kurulu ve arasında gezerken gezme alanı dar olduğundan arkanızdan sürekli hadi hadi diye hızlı yürüten Vietnamlı teyzelere, yemek dağıtımı yapan abilere dikkat ediniz.

 

Trang Tien Alışveriş Merkezi

Bvlgari, Dior, Cartier ve Louis Vuitton gibi birçok ünlü uluslararası markanın ev sahipliği yaptığı son derece popüler bir alışveriş merkezidir. 1901 yılında Fransız sömürge tarzında inşa edilmiş ve 2013 yılında bugünkü halini almış. Hanoi’deki en eski alışveriş merkezlerinden biri olup Hoan Kiem Gölü güney bölümünde yer almakta.

IMG_2859

 • St. Joseph Katedrali

Vietnam ağırlıklı olarak Budist bir ülke olduğundan Hristiyan temalı bir binaya denk gelmek şaşırtıcı. Bu yapı Hanoi’deki en eski Romen Katolik kilisesiymiş. Vietnam Fransız sömürgesi olduğu dönemlerde yapılan bu binanın Paris’teki Notre Dame’a benziyor olması şaşırtıcı bir durum değil.

 

Hanoi Opera Evi

Mimari, kültürel ve siyasi sembollerinden biri olarak Hanoi’nin merkezindeki batılı tarzdaki binalardan birisi. Hoan Kiem gölünden yürüyerek gidebileceğiniz bu yerin kavşağında çok hoş ışıklandırılmış bir dünya heykeli bulunmakta. Denk gelirse konserlerinden birine girebilirsiniz.

IMG_2871

Hanoi Hakkında İlginç Bilgiler

 • Hanoi, resmen motorsiklet cenneti gibiydi. Öyle ki, nüfusu 7 milyon iken kayıtlı görünen motorsiklet sayısı 5 milyon ! Bunun ardında yatan sebep tabiki de ekonomik olması. O kadar yaygın ki üzerinde 4-5 kişilik ailenin seyahat ettiğine epey denk geldik. Bu sebeple ki Hanoi için ikonik hale gelmiş. Ama ne yazık ki hava kirliliği ve trafikten dolayı 2030 yılında motorsiklet kullanımına dair yasaklama getirme planı varmış.

IMG_20171005_183044_700

 • Çoğu yerde trafik lambası bulunmuyor. Buna rağmen trafiğin epey akıcı olduğunu söyleyebiliriz. Ama bunun getirdiği farklı bir heyecan var o da yolda karşıya geçmek. Avrupa’daki gibi birilerinin yol vermesini bekleyemezsin, çünkü öyle bir şey yok. İşin usülü ise yola kendini atıyorsun, yavaş yavaş hiç durmadan yürüyüp geçmek. Durursan ortalık daha fena karışıyor.
 • Herkes maske takıyor. Tabi özellikle motorsikletliler. Hatta bunun piyasası bile var. Pazarlarda çeşitli renk, desen ve hatta çizgi film karakterli versiyonları var. Birçoğu kirlilikten dolayı taktığını söyledi. Bir de kolluk olayı var. Hava sıcak, tişört giyen de bile kolluk var. Asya kültüründe koyu ten kötü algısı burada da hakim olduğundan kararmamak için taktıklarını söylüyorlar.
 • Hanoi’deki evler, mülkiyet masraflarının binanın genişliğine bağlı olduğu gerekçesiyle çok dardır. Bu sebeple dar ama uzun evler oldukça yaygın.
 • Geçmişte Asya’daki en uzun köprülerden biri olan Long Bien köprüsü, Gustave Eiffel adında bir Fransız taslak tarafından planlandı. Onu, Eyfel Kulesi ve Özgürlük Heykeli gibi farklı tanınmış simgelerden hatırlayabilirsiniz.

Hanoi’de Yemek Mekanları

Hanoi’de kaldığımız sürece yemek için uğradığımız birkaç yeri de paylaşalım.

 • Little Hanoi: Kesinlikle uğranması gereken, geleneksel Vietnam yemeklerini deneyebileceğiniz bir yer. Bizim en memnun kaldığımız yer.

 

Gecko: Çok küçük bir mekan olmasına rağmen tasarımı hoşumuza giden yerlerden. Hem yerel seçenekleri hem de batılı seçenekleri(pizza) bulabileceğiniz yer. Bazı masalarında camın altında turistlerin anı olarak bıraktığı kağıt paralar bulunmakta.

 

Ciao Cafe: Trang Tien alışveriş merkezi yakınlarında girdiğimiz bu mekan, İtalyan mutfağı ağırlıklı olmak üzere batılı menü bulundurmakta. Lezzet, fiyat performansı ortalama.

 • Lotus Blanc Cafe: Öğlen göl kenarında Hanoi sokaklarını gezerken kısa bir kahve molası için uğranabilecek yerlerden. Hoş bir ambiansa sahip bu yerde kahvenizi içerken sokakta geçenleri seyredebilirsiniz.

 

Funky Buddha: Bu mekanın bulunduğu sokakta birçok bar ve gece kulübü bulunmakta. Akşamları uğranabilir.

 • Legend Beer: Old Quarter başındaki kavşakta bulunan bu mekanda zaman geçirebileceğiniz mekanlardandır.

Hanoi” için 3 yorum

 1. Geri bildirim: Vietnam Gezi Rehberi
 2. Çok güzel fotoğraflar, yakın tarihlerde gitmeyi düşünüyoruz. Yazınız güzel olmuş. İki gezgin aşığın da dediği gibi; Gezin, gezin, dönün.

  Beğen

  1. Merhaba. Yorumunuz için çok teşekkürler. İşinize yararsa ne mutlu. İyi geziler. Ekstra sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırız.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close