Hoi An

Fenerler kasabası Hoi An…

Hoi An’ı rotamıza bir tavsiye üzerine eklemiştik, kesinlikle pişman olmadığımızı söyleyebiliriz. Hoi An’ın her köşesi tarih kokuyor olsa da, hava karardıktan sonra şehrin her yanında aydınlatma ve süsleme amaçlı kullanılan fenerler ile sanki filmlerden fırlamış bir stüdyoyu andırıyor. Bu yüzden Hoi An’a giderseniz gecesini mutlaka görün. Hoi An’da nehrin karşısına geçerseniz Asya’da bir çok yerde görebileceğiniz gece marketini gezebilirsiniz.

Biz Hue’den Hoi An’a geçerken akşam üstü varmıştık. Kaldığımız yer (La Tonelle) eski şehrin içindeydi ve o güne kadar kaldığımız en geleneksel yerlerden biriydi. (Ufak bir bilgi; Old Town’a girmeniz için cüzi bir geçiş ücreti ödüyorsunuz.)

IMG_3906

Hoi An’da hiç bir yere girmeseniz ve sokaklarında yürüseniz o bile yeter. Zaten şehrin kendisi bir açık hava müzesi.

IMG_3949

Şehirde irili ufaklı çok fazla müze, galeri ve tapınak var. Bazıları ücretsiz olsa da çoğu paralı. O yüzden beşli bilet sistemi mevcut, tercihinize göre beş tanesine girebilirsiniz. Fakat buradaki müze, galeri veya tapınakların içerik olarak bir katma değeri bize göre yoktu. Sadece Çin Kongre Evi ziyarete değerdi diyebiliriz. Zaten wikitravel’da da bu konuya değinmişler.

Onun haricinde Japon Tavanlı Köprü en çok öne çıkan yer. Hoi An’a gelen her turistin orada mutlaka fotoğrafı vardır.

IMG_3920

IMG_3934

Hoi An şehri tarihte bir liman şehri olarak olarak kurulmuş ve çok uzun süre bu işlevini yerine getirmiş. Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz Cham halkı tarafından kurulmuş, hindu-müslüman olmalarından kaynaklı olarak günümüz Endonezyası ile ticaret gelişmiş. Cham halkı tarafından ticaret merkezi haline getirilen Hoi An, daha sonra Çin ve Japon ticaret yollarında da kendine yer bulmayı başarmış. Bu ticaret yollarının etkisi ile hem Çin hem Japon hem de Java mimarisi etkisi görülmekte. Viet halkının istilası ile stratejik önemini zamanla kaybetmiş ve ticaret daha kuzeydeki Da Nang şehrine kaymıştır. Fakat o tarihten sonra Old Town olduğu gibi bırakılmış ve tahrip edilmemiş. Bu da Unesco dünya mirası olmasının yegane sebebidir.

Kısaca Orta Vietnam’daysanız Hoi An görülmeden geçilmemesi gereken bir yer…

Hoi An” için bir yorum

  1. Geri bildirim: Vietnam Gezi Rehberi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close