My Son

Champa krallığı kalıntıları…

My Son (Mison diye okunur) Tapınakları, Cham halkından kalma Hinduizm tapınaklarından oluşan büyük bir kompleks.  Burası zamanında dini merkez olarak kullanılmış. Buradaki tapınakların farklı olan özelliği ise kule şeklinde yapılmış ve tamamen tuğla kullanılarak kapanan çatı dizaynına sahip olmaları.

Amerikan – Vietnam savaşına kadar neredeyse hiç bozulmamış olan My Son kompleksi; ne yazık ki savaş esnasında Vietnamlı gerilların sığınması gerekçesi ile Amerikalılar tarafından bombardımana tutulmuş ve alandaki yapıların çoğu yıkılmış ya da ağır zarara uğramış. Restorasyon çalışmaları devam etse de biz gittiğimizde ilerleme çok iyi sayılmazdı.

Biz buraya yarım günlük bir gezi programı ile gittik. Hoi An’dan yaklaşık 1 saatlik yolculuk sonunda vardığımız My Son Tapınaklarında aracın sizi bıraktığı yerden alana ulaşmanız için yaklaşık 1 kmlik bir yürüyüş rotası var. İsterseniz bu yolculuğu elektrikli araçlarla da gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu tapınakları gezerken resimde gördüğünüzInShot_20180130_123803797 yapıya benzer bir çok yapı görüyorsunuz; hinduizmde bu erkeklik ve dişiliğin birlikteliğini simgeliyor. Yüksek taşın üstüne su döküp aşağıdaki giderden çıkarken suyun kutsandığına inanılıyor. Tabii bu prosedür rahipler tarafından yapılıyor.

My Son artık aktif bir ibadet alanı olarak kullanılmasa da diğer Doğu Asya Hinduizm geleneklerinde bu inanış devam etmekte. Alanı gezerken Hindu tanrıları Apsara ve Shiva’ya ait çok fazla kabartma, heykel ve süsleme eşyaları görebiliyorsunuz.

Hoi An’da bir günden fazla vaktiniz varsa, My Son tapınaklarına uğramanızı tavsiye ederiz.

My Son” için bir yorum

  1. Geri bildirim: Vietnam Gezi Rehberi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close