Fethiye- Ölüdeniz Yamaç Paraşüt Deneyimi

Dünyanın en iyi paraşüt sporu lokasyonları diye aratırsanız; Ölüdeniz ya da Babadağ ismi mutlaka listenin ilk 10’unda yer alacaktır. Diğerlerini bilemiyoruz ama Babadağ’dan atlamaktan daha öte neresi geçebilir bilemiyoruz. 2000 metreden atlayıp serin bir yamaç rüzgarı ile 2200 metreye çıkmak, havada süzülürken bir ucunda Patara plajını diğer ucunda Ölüdeniz sahilini izlemek ve salına salına Ölüdeniz koyuna doğru alçalarak süzülmek her kula nasip olmaz. Eğer korkmuyorsanız, bütçeniz el veriyorsa (belki biraz da zorlayarak) mutlaka ama mutlaka yapmalısınız. Ömrünüzün sonuna kadar anlatacağınız bir anı olacaktır.

Hikayenin bizim versiyonu ise caymak, heves ediş, ihtimali düşünmek, bütçe ve aksiyon olarak gerçekleşti. Ölüdeniz’e vardığımız gün fiyatları sorduğumuzda iki kişi bizim kafaca ayırdığımız bütçenin çok üzerindeydi. Arzu’nun da hafif korku ve çekince duymasından kaynaklı aslında vazgeçmiştik. Son gün denize girerken üstümüzden süzülen paraşütlüleri izleyip imrendikten sonra son kez gidip fiyat sorduk. Fiyatlar yine aynıydı ama içimizdeki ateş artık canlıydı. Bu sefer de bütçeyi düşündük; bir daha ne zaman fırsatımız olacak deyip ertesi günün ilk atlama saatlerinden birine kaydımızı yaptırdık ve ok yaydan çıkmıştı.

Bu tecrübemizi izlemek isteyenler için kısa da bir video hazırladık.

Sabah hızlıca kahvaltımızı yaptıktan sonra otelimizden atlayış firmasının ofisine gittik ve kadro olarak toplandık. 9 turist (biz hariç gerisi Çinli evet!), 9 pilot ve bütün atlama malzemeleri tek bir Mercedes Sprinter ile Babadağ’ın 2000 metrelik zirvesine tırmanışa başladık. Çam ormanı içinden, dar ve keskin dönüşlü yollar kesinlikle ustalık gerektiriyordu ve bizde de biraz kalp çarpıntısına sebep olmuştu. 35 dakikalık bir yolculuktan sonra artık zirvedeydik.

Atlayış yapacağımız gün hava açık ve zirve rüzgarlıydı o yüzden en yüksek atlayış platformundan atlamak nasip oldu. Kötü bir günde rüzgarın yönü ve hızına göre 1200 metreye kadar çeşitli yükseklik ve yönlerde platformlar mevcut. O yüzden neredeyse her zaman yamaç paraşütü yapılabiliyor.

Hazırlık aşaması artık başlamıştı. Yamaç paraşütü için önce paraşütü yere perde serer gibi seriyorsunuz. Rüzgarın hızını arttırdığı bir anda, yamacın aşağısına doğru koşarak paraşütü şişirip havalanıyorsunuz. Fakat bu yazdığımız kadar kolay olmayabiliyor. Hava direnci çok sert olsa da hızlanmayı kesmemeli ve paraşüt sizi havalandırana kadar koşmaya devam etmelisiniz.

DCIM102GOPROG0071491.JPG

Bizim kalkışımız Uçmakdere tecrübemize göre nispeten kolaydı. 20 metre bile gitmeden havalanmıştık. Ama o 20 metre ve kalkışın ilk birkaç dakikasındaki yaşadığımız duyguların tarifi pek mümkün değil. Atlayışımızda rüzgar o kadar verimliydi ki Babadağ’ın 200 metre kadar yukarısında 2200 metreye çıkıp Patara tarafını görme şansı bile yakaladık. O yüksekliklerde 15 dakika kadar kaldıktan sonra hafif hafif Ölüdeniz’e doğru alçalmaya başladık ve eşsiz manzaranın karşısında bir kez daha büyülendik. Bu alçalışımız 15 dakika kadar sürdü. Ve pilotlarımız inişe yakın bize spin ve sarkaç hareketlerini tecrübe ettirip çok güzel bir deneyim yaşattırarak yumuşak bir şekilde inişi sağladılar.

DCIM102GOPROG0024149.JPG

Ölüdenizdeyseniz bu tecrübeyi mutlaka deneyin. Pişman olmayacaksınız.

Peki bu işin tüyoları nedir?

Güvenlik

Burada atlayış yapacağınız firma en önemli unsur. Firmanın dışarıdan aletli pilot kiralamadığına emin olun. Buradaki pilotların iki şekilde çalışması söz konusu.

  • Firma sadece pilotu çalıştırıyor fakat atlayış malzemeleri firmanın oluyor.
  • Firma pilotu atlayış malzemesiyle birlikte çalıştırıyor. Atlayış malzemesi de pilotun.

İkinci seçenek ne yazık ki denetim ve kalite açısından sakınca doğuruyor. Herşey gibi bu atlayış malzemelerinin de bir ömrü var. Bunlar denetlenmediği takdirde sorun olabiliyor.

Bizim yaptığımız araştırmalarda Gravity, Reaction ve Hanuman firmaları bu tarife uyuyordu. Biz Reaction Paragliding firmasını tercih ettik.

Fiyat

2018 yazında biz Reaction Paragliding ile kişi başı atlayış için 350 TL’ye anlaşmıştık. Diğer firmalarında bu aralıkta olduğunu söyleyebiliriz. Bazı firmaların 250 TL’ye kadar düşebildiğini duyduk ama denk gelmedik. Fakat burada şunu belirtmek yerinde olacaktır. Düzgün donanım, tecrübeli pilot ve doyurucu bir deneyim için , özellikle böyle bir sporda, fiyattan çok kısmamanız daha iyi olacaktır.

Ayrıca kamera çekimlerine kişi başına 150 TL ek ücret alınıyor. Reaction Paraglidingde bu görseller atlayış sonrası bilgisayarda izlenerek alıp almamaya karar veriliyor. Beğenmezseniz almamakta serbestsiniz.

Fiyatların bu şekilde olmasının bir sebebi de Babadağ’ın girişinin ücretli olması. İster atlayın ister manzara seyretmeye çıkın 40 tl giriş ücreti alınmakta. Bu fiyat atlayış için dahil edilmiş oluyor.

Ucuz olanlara kaç metre yükseklikten atlayış yapılacağını sormanızda fayda var. Çünkü bazı firmaların daha alçak noktalardan atlayış düzenliyormuş.

Atlayış Zamanı

Bu işi yapan her firma yarım saat aralıklarla atlayış imkanı sunuyor. Diğer firmalarla çakışmayı bu şekilde önlüyor. Konuştuğumuz kişilerden yaz aylarında en iyi saatlerin sabah 7 ile 10 ve akşam üstü 5’ten sonra olduğunu öğrenmiştik. Eğer vaktiniz varsa sabah yapmanızı tavsiye ederiz.

Yamaç paraşütünü yalnızca sıcak havalarda yapılır zannediyorduk ama kışın bile uygun hava koşullarında ve uygun kıyafetler giyilerek atlayış da gerçekleştirilmekte.

Kıyafet ve Alınacaklar

Yanınıza mutlaka güneş gözlüğü alın. Ayağınızdan kolayca çıkmayacak bir spor ayakkabısı giyin. Bayanlar için toka alnması da ayrıca işe yarayacaktır. Sert ve sıkan kıyafetler yerine daha bol ve rahat kıyafetler zorlanmanızı önler. Pilotun kanguru pusetinde otururken ayağınızı gerçekten çok içeri çekmeniz gerekiyor.

Special thanks

Biz reaction paragliding eşliğinde eksiksiz ve muhteşem bir deneyim yaşadık. Ayrıca Eşref’i uçuran pilot Yiğit Yıldırım’a ve Arzu’yu uçuran Çağrı Bayraktar’a bir kez daha teşekkür ederiz. Herkese hem pilotları hem firmayı kesinlikle tavsiye ederiz.

Fethiye- Ölüdeniz Yamaç Paraşüt Deneyimi” için bir yorum

  1. Geri bildirim: Fethiye Gezi Rehberi |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close