Şilideki Alman Etkisi

İki Kültürün Çarpışması: Şili’deki Alman Kolonileşmesi

Şili bağımsızlığını kazandıktan sonra ülkenin güneyi nüfus açısından çok azmış. Bunu fırsat bilen Bernard Eunam Philippi isimli Alman expat, Şili hükümetine bu bölgeyi Alman göçmenlerle kolonize edebileceğini iletmiş ve bunun için bir yasa tasarısı sunmuş. 1842 ve 1844’teki girişimlerinden sonuç alamayan Philippi 1846’da başarılı olur. Hükümet zanaatkar olması koşuluyla Almanların bu bölgeye yerleşmesine izin verir. 1848-49 yıllarındaki büyük Alman devrimi ile birlikte de Almanlar gelmeye başlar. 1850 – 1875 yıllarında 6000 Alman Şili’ye bu yasa sayesinde iltica etmiş. Bölge ekonomisine katkıları göz önünde bulundurularak bu yasa 1882 – 1914 yılları arasında uzatılır; 1918’de ise kalıcı hale getirilir. Günümüzde Şili’de 300.000’i aşkın Alman soyundan gelen insan yaşadığı tahmin edilmekte.

Gelen göçmenler Valdivia, Osorno, Puerto Montt şehirleri ve Llanquihue gölünün etrafına yerleştirilmişler. İrili ufaklı birçok kasaba kurmuş olsalar da Puerto Varas ve Frutillar kasabalarında Bavyera mimarisi bugün bile göz önünde.

Bölgede ormancılık faaliyetleriyle zenginleşmiş ve sonrasında kendi kültürlerine ait tatları da burada oluşturmuşlar. Peynircilik, sütçülük ve biracılık alanında işletmeler kurmuşlar. Ülkenin en büyük bira markalarından biri olan Kunstmann buna bir örnek ve Valdivia merkezlidir.

Alman pastası kelimesi “Kuchen” Şili mutfağında önemli yer edinmiş, öyle ki hemen hemen tüm Şili fırınlarında ve süpermarketlerinde bulunabiliyor.

İlk geldiklerinde dil, din ve toprak konusunda yerli Mapuche halkı ile itilafa düşmüşlerse de aralarında ticaret zaman içerisinde artmış. Bölge halkıyla sorunlarını çözen ve zenginleşen almanlar, komşuları olan Arjantin sınırındaki Bariloche ve San Martin ile de ticaret yapmış; böylece nüfuz ve mimarilerini oralara da aktarmayı başarmışlar.


Bu yazımızı beğendiniz mi? Bir arkadaşınızla paylaşarak yayılmasına yardımcı olursanız çok seviniriz. Ayrıca yazılarımızdan haberdar olmak için takip etmeyi unutmayın.

Teşekkür ederiz!

Şilideki Alman Etkisi” için bir yorum

  1. Geri bildirim: Puerto Varas Gezi Rehberi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close