Chiloé Kiliseleri

Avrupa Jesuit kültürünün ve Chiloé yerlilerinin beceri ve geleneklerinin kaynaşması: Mestizo kültürünün en iyi örnekleri

17. ve 18. yüzyıllarda Jesuit Peripatetik Misyonu tarafından başlatılan, 19. yüzyılda Fransiskanlar tarafından devam ettirilen ve zenginleştirilen ve bugün hala devam eden bir geleneği temsil ediyorlar. Bugün adada 150’den fazla ahşap kilise bulunmakta ve 16 tanesi İspanyollar döneminden kalma olup Patrimonial Kiliselerdir. 

17. ve 18. yy Hristiyan misyonerlerin etkisi ile oluşan Mestizo kültürünün en iyi şekilde ifade edilmiş şeklidir.

3 ÖNEMLİ ÖZELLİK


Bu kiliseler yerel halkın yardımıyla yapıldığı için çatıları ters gemi omurgası şeklide inşaa edilmiş, sonrasında üçgen olarak kaplanmıştır. En güzel örnekleri Nercon ve San Juan Batista kiliseleridir. Castro’daki San Francisco kilisesi ise bir istisnadır.

Bütün kiliseler tamamen ahşaptan yapılmıştır. Chiloe’deki yerel ağaçlardan yapılmış ve yine gemicilikteki şekliyle 3 tip ağaç kullanılmıştır. Çatı omurgası, yan omurgalar ve kolonlar Coigue ağacından yapıldığından kiliselerde hoş bir koku sağlamaktadır.

Eski zamanlarda ve günümüzde bu kadar fazla sayıdaki kiliselere din adamı yetişmeyeceği için büyük yerleşim yerleri haricinde din adamları bir turlama rotasıyla kiliselere belli aralıklara gidip hem bölge halkının ihtiyaçlarını karşılıyorlar hem de binanın eksikleri varsa onları gideriyorlar. Bu sistem 1608’de gelen Jesuit misyonerler tarafından, bölgenin Hristiyanlaştırılması sırasında kullandıkları misyon sistemine (Circular Mission) dayanmaktadır.

UNESCO DÜNYA MİRASI KİLİSELER


2000 yılında da UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiştir. UNESCO Chiloé kiliseleri çoğunlukla adanın doğu tarafındaki merkezde bulunur. Bunlar;

Achao, Quinchao, Castro, Rilán, Nercón, Aldachildo, Ichuac, Detif, Vilupulli, Chonchi, Tenaún, Colo, San Juan, Dalcahue, Chellín and Caguach.

Bu 16 kilisenin farklı olmasının sebebi İspanyol mimarisinde olmasına rağmen tamamen ahşap olmaları ve Avrupalı – Chilota yerli halkın kültürel geleneklerin başarılı bir şekilde karışımının olağanüstü örnekleri olarak gösteriliyor. Bizim 10 tanesini görme şansımız oldu. Kiliselerin lokasyonunu aşağıdaki Google Maps haritasından bulabilirsiniz.

Tenaún Kilisesi – Iglesia Nuestra Senora del Patrocinio


İlk durağımız, Dalcahue şehrinin Tenaún kasabasındaki aynı adı taşıyan kilise. Diğer adı Iglesia Nuestra Senora del Patrocinio – Our Lady of Patronage. Tenaún kelimesi, bölgedeki yerlilerin dilinde “üç tepe” anlamına gelmektedir. Bu sebeple bu kiliseyi diğerlerinden ayıran özelliği 3 adet kulesinin bulunmasıdır. Ayrıca göze çarpan mavi – beyaz boyası ve ön cephedeki 2 yıldız ile diğer kiliselerden biraz daha hareketli.

San Juan Batista Kilisesi


Dalcahue’dan çok uzakta olmayan, 19. yüzyıl sonlarında inşa edilmiş olan San Juan Bautista Kilisesi.  Sade bir dış cepheye sahip olan kilisede dikkatimizi çeken büyük detaylar yoktu fakat boyanmamış shingle kaplamalar, binaya ilginç rustik bir etki vermiş.

Ayrıca karşılaştığımız Amerikalı bir turist ve rehberinden kilise yapım süreçleri ile ilgili değerli bilgiler öğrenebildik. Ayrıca rehber kilisenin arkasındaki gemi atölyesinde bize kısa bir tur attırdı.

Quinchao Kilisesi – Iglesia Nuestra Senora de Gracia


Quinchao adasında yer alan bu kiliseye geçmek için Dalcahue kasabasından dolunca kalkan 6-7 arabalık feribotlarla geçilmelidir. Yolculuk 10 dakika kadar sürüyor ve 2500 CLP ödeniyor. Adanın en ucunda Quinchao kasabasında olduğunda aracınızla gitmeniz faydalı olur, feribot iskelesinden yaklaşık 45 dk. sonra varıyorsunuz. Kilise büyükçe bir açıklık arazi de konuşlandığından tüm cephelerinin detaylarını rahatça görebilirsiniz.

Quinchao Kilisesi, Jesuit döneminden kalan bir diğer geleneksel kilise. Bu nedenle Loreta’nın neredeyse birebir aynı görünüşte. 1880’de inşa edilen bu kilise denizden sadece bir blok yukarıda olduğundan sürekli güçlü rüzgar ve yağmura maruz kaçmış ve bu sebeple de, yıllar boyunca sürekli restorasyon görmüş. En önemli restorasyon ise 2006 yılında yapılan çünkü ahşap kerestelerin %80i değiştirilmiş.

Achao Kilisesi – Iglesia Santa Maria de Loreo


Santa María de Loreta Kilisesi, Quinchao Adasının en büyük kasabası Achao’da olup, merkezi ahşap spiral yapısı, Chilota mimarisinin güzel bir örneği. 1740’da inşa edildiğinde, Chiloé Takımadaları hala İspanyol yönetiminde olduğu zaman, günümüze kadar ayakta kalmış en eski Jesuit döneminin geleneksel kilisesidir.

Dalcahue Kilisesi – Iglesia Nuestra Senora de Los Dolores


Küçük Dalcahue kasabasının ana meydanında, Our Lady of Sorrows Kilisesi bulunuyor.  19. yüzyılın sonunda inşa edilen kilise, bölgedeki diğer kiliselerle benzerlik gösterse de onu ayıran özelliği ön cephesinin tamamen parlak beyaz boyalı olmasıdır. Gitmişken isterseniz Dalcahue’de craft market’a uğrayabilirsiniz.

Rilán Kilisesi – Iglesia Santa Maria


Castro yakınında Rilan kasabasında yer alan kilise, 19. yüzyılın başlarında yapılmış. Önemli özellik, tipik Chilota tarzında beyaz, çok katmanlı bir merkezi kuledir.

Nercón Kilisesi – Iglesia Nuestra Senora de Gracia


Nercón kasabasında bulunan Nercón Kilisesi, 19. yy. sonlarında inşa edilmiş. Chilota mimari tarzının bir başka ince örneği, çok katmanlı bir merkez kule ve çatısı ahşap shingle özellikleridir. Çürüyen ahşapların değiştirilmesine yönelik son restorasyon çalışmaları sırasında yapının altındaki gizemli kemik parçaları ortaya çıkmış.

Vilupulli Kilisesi – Iglesia San Antonio de Padua


San Antonio de Padua de Vilupulli kilisesi olarak da bilinen bu izole ve boyalı olmayan bina, deniz manzaralı bir alanda bulunuyor.

Chonchi Kilisesi – Iglesia Nuestra Senora del Rosario


Adada bulunan renkli kiliselerden biri olan Chonchi, su mavisi sütunları, bej çan kulesi ve zıt renkte kemerleri bulunmakta. Bu canlı Katolik Kilisesi, Aziz Charles Borromeo Kilisesi olarak da bilinir.

San Francisco Kilisesi


Şili’deki en eski 3. kilise bölgedeki yerlilere Hristiyanlığı yaymak için 1567 yılında inşa edilmiştir. Castro şehrinin ana meydanında, dış cephesi Neo-Gotik tarzda, açık sarı demir cephesi ve ikiz kulesi bulunmakta. İçerisinde Başmeşlek Mikail’in Şeytan ile savaşı tasvir edilmiş figür bulunmakta.


Bu yazımızı beğendiniz mi? Bir arkadaşınızla paylaşarak yayılmasına yardımcı olursanız çok seviniriz. Ayrıca yazılarımızdan haberdar olmak için takip etmeyi unutmayın.

Teşekkür ederiz!

Chiloé Kiliseleri” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close