Cordoba Sierralar Rotası

Córdoba’nın çevresinde bulunan dağ sıraları bölgede farklı bir doğa ve bitki örtüsüne ev sahipliği yapmakta. Batıda And dağları, doğuda Pampa düzlükleri ve kuzeyde Chaco (Yağmur ormanı) bölgelerinin tam bitiş noktasında yer alıyor. Bu dağ sıralarında Mars gezegeninin çöllerinde sürerken bir dağ sırtını dönünce karşınıza İskoçya’nın yeşil düzlükleri çıkabiliyor. Bu sebeple Arjantin’in en güzel araba yolculukları için önerilen bölgelerden.


İLGİLİ YAZI: Córdoba Gezi Rehberi


Córdoba şehrinin çevresinde gezilecek yerler genelde 4 farklı rotada devam ediyor. Biz gezimizde kuzeye doğru çıktığımızdan Punilla vadisindeki La Cumbre ve Capilla Del Monte kasabalarını ziyaret ettiğimiz için oraları biraz detaylı anlatacağız. Diğerleri için kısa bilgi olarak yazıyoruz.

Calamuchita Vadisi


Şehrin güneyinde kalan bu vadi doğuda Sierra Chica, batıda Sierra de Comechingoes dağ sıralarının arasındadır ve 100 km kadar devam eder. Bu vadide yer alan kasabalar kuzeyden güneye aşağıdaki gibidir.

Alta Gracia

Vadinin kuzey girişinde yer alan, bir Arjantin efsanesi Ernesto Che Guevera’nın gençliğini geçirdiği kasaba olarak geçiyor. 5 yaşında kasabaya gelen Che, lise yıllarına kadar burada yaşamış. Kasabada ona adanmış bir müze de bulunuyor.

Villa General Belgrano

Kasaba bölgedeki en büyük azınlık nüfusunu barındırıyor. Halkın büyük bir kısmı Alman, Avusturya ve İsviçre kökeni taşımakta. Kasabada yerel Alman gazetesi bile çıkıyor ve günlük hayatta almanca çok yaygın olarak kullanılıyor. Bunun haricinde kasaba vadinin ortalarında yer aldığı için gerçek anlamda görsel olarak da etkileyici bir yerde. Kasaba ayrıca festivalleriyle de ünlü; Kasım ayında bu kasabada da ayrı bir Oktoberfest düzenleniyor.

Traslasierra Yolu


Cordoba’nın batısında kalan bu yol Cordoba ve San Luis şehirlerini “Parque Nacional Quebrada del Condorito” üzerinden bağlıyor. Adı üstünde her iki dağ sırasını dikine kesen bu yol bir çok keskin viraj ve uçurumun kenarından devam ediyor. Yol üzerindeki manzaraları ise tahmin etmek güç değil. Yol üzerindeki park ise ortalamada deniz seviyesinden 2000 metre yükseklikte. Parkın içerisinde bir çok kondor yaşadığı için de ismi buradan geliyor.

Tarihi Yol / Kral Yolu

Bu yol bölgedeki en eski yol. Zamanında Lima ile Cordoba kentlerini bağlayan İspanyol yolu olarak biliniyor. Fakat yolun Cordoba’dan 100 km kuzeyine kadar olan kısmı turizm açısından daha popüler. Bu yol döneminin Cizvitlerinin de en çok yapılarını barındıran yerlerden biri. Bu sebeple harabe halinde olsalar da Cizvitlerin kurduğu çiftlikler bulunuyor. Yolda önemli yerler ise;

Jesus Maria

Çok küçük ve önemsiz bir kasaba. İyi korunmuş olan birkaç Cizvit çiftliğinden birine ev sahipliği yapıyor. Bu çiftlik aynı zamanda “Museo Jesuitico Nacional” müzesine de ev sahipliği yapıyor. Kasaba aynı zamanda Ocak ayında Gaucho festivaline de ev sahipliği yapıyor.

Santa Catalina

Çok küçük ve önemsiz bir kasaba. İyi korunmuş olan birkaç Cizvit çiftliğinden birine ev sahipliği yapıyor.

Cerro Colorado

Kasabada önemli bir şey olmamakla birlikte bölgede bulunan “Reserva Cultural Nacional Cerro Colorado“ koruma alanında 1000 yıl öncesinden kalma mağara çizimleri (petroglyph) bulunuyor.

Punilla Vadisi


Şehrin kuzey batısına kalan Punilla Vadisi batısında kalan Sierra Chica, doğusunda kalan Sierra Grande dağ sırasının arasında yer alır. Bu vadi bölgesel turizm açısından çok popüler. Vadinin içerisinde yer alan kasabalar yaz tatilini geçirmek isteyen insanlarla dolup taşar. Vadinin içinden geçen RN-38 yolunun üstünde bulunan dikkat çeken yerleşimler güneyden kuzeye aşağıdaki gibidir.

Villa Carlos Paz

Cordoba’ya 45 dakika mesafede yer alan kasaba. Punilla vadisinin girişinde yer almakta. Ayrıca San Roque gölünün kenarında bulunduğunda bir hayli kalabalık ve şehirleşmiş.

Cosquin

Villa Carlos Paz’a göre daha yavaş ve sakin olan kasaba, Punilla vadisindeki en eski yerleşim yeridir. Koloni döneminden kalma bazı binaları var. Kasabada “Cerro de Azucar” tepesi vadinin ve şehrin panoromik görselini sunar ve teleferik ile erişilebilir. Ayrıca Ocak ayında Ulusal Folklör festivaline ev sahipliği yapıyor.

La Cumbre

Küçük ve bol yeşillikli olan bu kasaba 1140 metre deniz seviyesinden yüksekliği ile yaz aylarında sıcaktan kaçmak isteyen Arjantinliler için birebir. 18. yy’da bölgeye demiryolu faaliyetleri için İngiltere’den gelen çalışanların bir kısmı bu kasabada kalmış. Bu sebeple Tudor dönemi villalar görmek mümkün. Bölgenin en iyi golf kulübü burada bulunuyor. Ayrıca kasaba handgliding ve paragliding sporları için de dünyaca ünlü bir yer. Her sene Mart ayında burada şampiyonalar oluyor.

Biz La Cumbre’de bir öğleden sonramızı geçirdik. Kasaba merkezi ufak olduğundan hızlıca dolaşıp çeşitli İngiliz mimarisine sahip evleri görebildik. Sonrasında kasabanın en çok ilgi çeken yerlerinden birisi olan Kurtarıcı İsa (Cristo Redendor) heykelinin bulunduğu tepeye çıktık. Bu heykel 9 metre yüksekliğinde 1954 senesinde İtalyan heykeltıraşa yaptırılmış.  Tepeden La Cumbre’nin ve çevresinin güzel manzaralarını görebiliyorsunuz.

La Cumbre’ye 14 km mesafede ise Reserva de Monos Caraya (Proyecto Caraya) bulunuyor. Burası yasadışı ticaretten kurtarılan Karaya (Uluyan) ve Kapuçin maymunlarının rehabilite edildiği bir merkez. La Cumbre’den buraya ulaşmak 40 dakika sürüyor ve yol gerçekten çok kötü durumda. Maymunlar genel olarak turistlere bir evcil hayvan gibi bakılmak için satıldığından, güvenlik güçleri tarafından bulunduğunda, tekrar maymun olmaları öğretilmek üzere buraya getirilirmiş. Yeni gelen maymunlar bir sürünün içerisine koyularak rehabilite süreci başlarmış. Ne yazık ki kurtarılan hayvanlar öncelikle maymun yiyeceklerine alıştırılması gerekliymiş. Evcil dönemlerinde insan yiyeceklerine ve alışkanlıklarına (dondurma, alkol vb.) alışmış olan hayvanların bu durumdan kurtarılması gerekiyormuş. Rehabilitasyon süreci tamamlananlar koruma alanının içinde bulunan başka bir ormanlık bölgeye nakledilerek orada yaşamlarına devam ettirmeleri sağlanıyor. Koruma alanını size bir rehber gezdiriyor ve İngilizce bilenler mevcut. Ayrıca bu koruma alanı devlet ödeneği almadan giriş ücretleri ve bağışlarla ayakta duruyor. Burada bir çok Arjantinli öğrenci de gönüllü olarak çalışabiliyor.

Caraya (Uluyan) Maymun

Dişisi sarı, erkeği siyah olan bu maymunun doğal yaşam alanı Meksika güneyi ve Arjantin’in kuzeyi arasında kalan orman alanları. Uluyan derken bir ulumadan ziyade güçlü bir fırtına veya kükreme arası karışık bir ses çıkarıyorlar. Kuyrukları kendi ağırlıklarının 2 katını kaldırabilen bu cins için 5 uzvu var diyebiliriz. Kuyruklarını gayet etkili kullanabiliyorlar. Hamilelik süreci  6 ay süren bu hayvanlar, yeni doğanları 6 ay koynunda ve 6 ay sırtında taşıyor.

Kapuçin Maymunu

Küçük ve atik olduklarından en fazla ticareti yapılan hayvan diyebiliriz. Caraya maymunlarıyla aynı coğrafi bölgelerde yaşayan Kapuçinler, onlara göre çok daha küçükler. Ama punk görünüşleriyle gerçekten de çok sevimliler. Zeki olan bu hayvanların filmlerde fazlaca Cepçi (Pickpocket) olarak kullanıldığını görmüşsünüzdür. Bu sebeple de rehabilitasyon süreci diğerlerine göre (5-7 yıl arası) uzun sürüyor.

Bu hayvanlarla ilgili rehberin aktardığı birkaç güzel anekdot ise şöyle;

Telefonunu kaptıran turist: Fazla yakınlaşan bir turistin elinden telefonunu alan maymunun elinden telefonu almak için görevliler muz ile takas etmeye çalışıyor.  3 eline de muz alan maymun ancak 4. eline de muz uzatılınca telefonu elinden bırakıyor.

Arjantin’in İlk Uzay Maymunu: 1969 yılında Arjantin’de biyo-medikal amaçla yapılan “Operación Navidad” uçuşlarında bu maymunlar kullanılmıştır.

Kapuçinler ve Para Deneyi: Kapuçinlerle ilgili internette 2 adet para deneyi dokümantasyonu bulunuyor.  Eşit miktarda kaya alamayan kapuçinin sinirlendiği ve buna isyan ettiği görülebiliyor. Diğeri ise para kullanımına alıştırılıp ekonomik anlamda davranışları izlenen kapuçinler bir süre sonra bu paraları cinsel ilişki için de takas etmeye başlamışlar.

Eşitlik ile alakalı deney

Capilla del Monte

Vadinin sonunda yer alan kasaba Uritorco dağının eteklerinde kuruludur. Zamanında bölgenin zengin yerleşkesi olan kasaba. Günümüzde doğa turizmi  ve bir çok yürüyüş rotası ile turist çekmektedir. Ayrıca Uritorco tepesi çok sık UFO görülen bir lokasyon olduğundan konunun meraklılarının ilgisini çekmektedir.  Tabii ki meraklıları genel anlamda hippiler ağırlıklı olunca kasabadaki hippi sayısı oldukça fazla. Uzaylı konseptine uygun olarak 22-23 Şubat’ta Uzaylı Festivali düzenlenmektedir. 

Yaz aylarında bir hayli hareketli olan kasabada ayrıca dünyanın üstü kapalı tek sokağı bulunur. Bu sokak akşamları trafiğe kapatılarak bir çarşı haline gelmektedir. Kasaba meydanındaki stantlarda ve mağazalarda gayet ilginç hediyelikler bulmak mümkün.

Los Terrones / Ongamira Koruma Alanı

Capilla del Monte’den 25 km mesafede bulunan Ongamira koruma alanı deniz seviyesinden 1400 metrededir. Doğanın zaman içerisinde kırmızı kumtaşını ilginç mağara şeklinde oymasıyla oluşmuştur. Ayrıca zamanında yaşayan yerlilerin bu mağaralara 600 sene önce yaptıkları renkli resimlerin bazıları halen görülebilmektedir.


Bu yazımızı beğendiniz mi? Bir arkadaşınızla paylaşarak yayılmasına yardımcı olursanız çok seviniriz. Ayrıca yazılarımızdan haberdar olmak için takip etmeyi unutmayın.

Teşekkür ederiz!

Cordoba Sierralar Rotası” için 2 yorum

  1. Geri bildirim: Cordoba Gezi Rehberi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close