Yeryüzü Cenneti: Iguazu Şelaleleri

Tek Destinasyon, İki Ülke

Yeryüzü cenneti Iguazu’dan selamlar !

Iguazu Şelaleleri, gezimizin olmazsa olmaz duraklarından biriydi. Böylesine doğa harikasını yakından görebilmek çok ama çok farklı bir his. Eskiden belgesellerde hayranlıkla izlediğimiz yerleri şimdi bir bir yakından görebilmek ise tarif edilemez bir mutluluk.

Üstelik Dünyanın Yeni 7 Doğa Harikası’ndan biri olması da bizim bucket listemizden birini daha tamamlamış(3/7) bulunuyoruz.

Iguazu Şelaleleri Hakkında


Iguazu şelaleleri ismini üstündeki Iguazu nehrinden alır ve aynı zamanda dünyanın en büyük şelale sistemidir.

1320 km uzunluğundaki nehir, Parana nehrine dökülmeden önce son kilometrelerinde şelalelerini oluşturur. Parana ve Iguazu nehirlerinin birleştiği yer aynı zamanda Paraguay, Arjantin ve Brezilya arasında üçlü sınır oluşturur. Fakat şelalelerin olduğu kesim sadece Arjantin %80 ve Brezilya %20 arasında sınırdadır. Paraguay yakında olmasına rağmen, sadece Iguazu şelalelerinin beslediği nehri paylaşır, şelalelerden çok uzak olduğu için de oradan görülemez.

“Iguazú” ismi Guarani veya Tupi “y” [i], “su” anlamına gelir ve “ûasú” [waˈsu], “büyük” anlamına gelir.

Dünyanın en büyük şelale sistemi olmasının ardında 2700 m genişliğinde olup yağmurlu sezonda 275 ayrı şelaleden oluşması yatmaktadır. Üstelik yüksekliği 82m olup ortalama olarak saniyede 1700 m3 akar.

Aklınıza başka şelaleler de gelmiş olabilir, bu sebeple büyüklüğünü biraz anlatabilmek için diğer ünlü şelaleler olan Niagara ve Victoria karşılaştırmaları yapılmış.

Niagara Şelalesini, mutlaka Amerikan filmlerinden duymuşsunuzdur. Amerika ve Kanada ile paylaşılan meşhur büyük şelale. Buna rağmen Eleanor Roosevelt ilk kez Iguazu Şelalelerini gördüğünde ilk tepkisi “My poor Niagara…” (Zavallı Niagara) dedirtecek kadar etkilenmiş.

Victoria Şelaleleri ise Afrika’da Zambiya ve Zimbabwe ülkeleri tarafından paylaşılmaktadır. Hakkını yemeyelim Victoria Şelaleleri de dibiniz düşebilecek boyut ve güzellikte.  Hatta Iguazu Şelaleleri ara ara kesintiye uğradığı için bazı kaynaklarda Victoria Şelalesi en büyük olduğu da söyleniyor.

Gelelim karşılaştırmalara;

ParametreIguazu FallsNiagara FallsVictoria Falls
Toplam Yükseklik64–82 m51 m108 m
Toplam Genişlik2,700 m1,203 m1,708 m
Şelale Sayısı27545 (4’ü Zimbabwe – 1’i  Zambia)
En Uzun Şelale Yüksekliği8062108
Ort. yıllık akış1,746 m3/s2,407 m3/s1,088 m3/s
Kaydedilmiş en yüksek akış45,7 m3/s6,8 m3/s12,8 m3/s
Yıllık Ziyaretçi Sayısı1.640.000(2019)12.000.0001.000.000
UNESCO World Heritage SiteEvet (1984)HayırEvet (1989)

Bu doğa mucizesi şelalelerin varlığını kayıt altına alan ilk Avrupalı ise, 1541’de İspanyol kaşif Álvar Núñez Cabeza de Vaca olmuş.

Arjantin ve Brezilya’daki bu şelaleler o kadar çok ilgi çekmiş ki neredeyse aynı zamanda Milli Park olarak ilan edilmiş (1934 Arjantin’de ve 1939 Brezilya’da). Daha sonra da, 1984(Arjantin tarafı) ve 1986(Brezilya tarafı) yıllarında UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak ilan edilmiş. Hatta 2013 yılında da UNESCO tarafından Olağanüstü Evrensel Değer olarak da ilan edilmiş.

Şimdi ise, her yıl milyonlarca insan Arjantin ve Brezilya’nın sunduğu bu güzel doğal cazibe merkezini ziyaret ediyor. 2019 yılında park, yerli ve yabancı 1,64M ziyaretçi almış.

Ne kadar zaman ayırmalı? Ne yapmalı?


Bu kadar ön bilgi sonrası merakınızı cezbettiyse şelaleleri görmek için kaç gün gerekli, neler yapılabilir ve sonrasında biz nasıl bir deneyim yaşadık anlatalım.

Iguazu Milli Parkı, biri Foz de Iguazu (Brezilya) diğeri Puerto Iguazu (Arjantin) şehirlerinde olmak üzere iki milli parktan oluşmaktadır. Her ne kadar milli parkın ana ilgi çeken noktası şelaleler olsa da parkın büyüklüğü 252.982 hektardır (Arjantin tarafında 67.720 ve Brezilya tarafında 185.262). Yani park bir sürü canlıyı da barındıran doğal yaşam alanı.

Brezilya tarafındaki milli parkın ismi “Parque Nacional do Iguaçu”. 1939 senesinde kurulmuş. 1986 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine girmiş. Genel anlamda Brezilya tarafında görülecek tek şey “Şeytan Boğazı”nın panaromik görseli. Ama kabul edelim ki Brezilya toplu turizme yönelik çok iyi tesis ve yapılanma kurmuş.

Arjantin tarafındaki milli parkın ismi “Parque Nacional de Iguazu”. 1934 senesinde kurulmuş ve 1984 yılında da UNESCO Dünya Mirası listesine girmiş. Arjantin tarafı park alanı Brezilya’dan daha küçük olsa da yürüyüş rotaları ve şelaleler bakımından Brezilya’dan çok ama çok daha büyük. Yürüyüş yapılabilecek çok daha fazla alan var. San Martin ve birçok büyük şelalenin yakınına gitmek hatta “Şeytan Boğazı”nın tepesine kadar da gidip bu etkileyici manzaranın derinliğine şahit olmak mümkün.

Sadece şelaleleri görmek için 2 tam günlük bir gezi planı yeterlidir. Brezilya tarafı yarım günde, Arjantin tarafı ise bir tam günde gezilebiliyor. Brezilya tarafına gittikten sonra da hemen yakınındaki Parque das Aves – Kuş Parkı ziyaret edilebilir. Önerilen ve bizim de önerimiz ilk olarak Brezilya tarafını sonraki gün de Arjantin tarafının ziyaret edilmesi.

Her iki milli parkta da yürüyüş rotaları bulunuyor. Bunun haricinde şelaleleri daha yakından hissedelim, ıslanmaktan çekinmeyiz derseniz bot turu yapılabiliyor. Öncelikle söyleyelim; hiç bir bot şeytan boğazına girmiyor / giremiyor. Şelalelerin büyük çoğunluğu Arjantin’de olduğundan, esas önemlisi San Martin şelalesinin bulunduğu bölge Arjantin’de kaldığından bot turunu Arjantin’de yapmak daha güzel. Çünkü sizi tamamen şelale altına sokabiliyorlar.

Şelaleler helikopter ile de görülebiliyor. Eskiden her iki tarafta da yapılabiliyorken Arjantin doğaya zarar verdiği düşüncesiyle bunu durdurmuş. Brezilya tarafında bu deneyimi yaşayabilirsiniz. 10dk.lık tur 250$.

Ayrıca Iguazu Ay Işığı turları düzenlenmekte. Biz denk getiremesek de muhteşem olduğunu duymuştuk. Her ay dolunay olduğu gecelerde düzenlenen bu turu katılmanızı tavsiye ederiz. Bir daha gelecek olursak bu döneme denk getireceğiz kesinlikle.

Gitme planları yapmaya başladınız mı? O zaman konaklama ve ulaşım detaylarını paylaşalım.

Arjantin’deki Iguazu Şelalelerinin bulunduğu şehir Puerto Iguazu, Brezilya’daki ise Foz de Iguazu olarak geçiyor. Brezilya tarafındaki Iguazu Şelalesi, Puerto Iguazu’ya 27 km ve Foz de Iguazu şehir merkezine 29 km uzaklıktadır. Arjantin tarafındaki Iguazu Şelalesi, Puerto Iguazu’ya 18km ve Foz de Iguazu’nun merkezine 29km uzaklıktadır. Yani anlayacağınız her iki milli park her iki şehre de benzer mesafelerde bulunmakta. Hangi ülkeden geçeceğinize bağlı olarak kalacağınız şehri seçebilirsiniz. Biz Arjantin’de bulunduğumuz için Puerto Iguazu’da kalmıştık.

Her iki ülkenin büyük şehirlerinden direkt uçuşlar bulunuyor.  Konaklayacağınız yere de bağlı olarak Puerto Iguazu (IGR) ve Foz de Iguazu (IGU) hava alanlarını tercih edebilirsiniz.

Evet geldik her iki milli parkta nasıl zaman geçirildiği detaylarına

Ne zaman ziyaret etmeli?

Iguazu Şelaleleri ne zaman ziyaret edileceği sorusu olabilir. Iguazu yıl boyunca ziyaret edilebilecek yerlerden birisidir. İklime gelince tropikal iklim bulunduğundan genel olarak yağışlı ve nemli oluyor. Bazı aylar tabi daha az yağış alıp daha az nemli oluyor.  

Tavsiyeler


Ziyaretinizi hafta içine denk getirmeniz ve ülkelerin resmi tatillerine denk getirmemeniz de kalabalık açısından nispeten daha az olacaktır.

Iguazu şelalelerindeki iklimi nemli ve sıcak. Mevsime bağlı olarak az ya da çok sıcak olabilir, ancak genel olarak rahat ve hafif kıyafet giymekte fayda var.

Mutlaka güneş koruyucu krem yanınızda bulundurun ve sık sık kullanın. Her ne kadar ağaçlar altında yürüyüş rotaları olsa da çok sık güneşe maruz kalacaksınız. Bulutlara da hiç aldanmayın.Hatta şapka bile taşıyabilirsiniz.

Böcek kovucu getirmeyi unutmayın! Sadece sivrisinekler için değil bir sürü böcek için de söz konusu.

Hayvanlara dikkat ! Ormanda bir sürü hayvan olabilir ama en çok denk geleceğiniz Coatis denilen rakuna benzeyen havyanlar. Çok sevimli görünebilirler ama turistlerin çanta ve yiyeceklerini çalmakla meşhurlar. Hatta her yerde uyarılara denk gelecekseniz ısırmaları halinde hastalık bulaştırma riski yüksek, üstelik canınızı yakmalarından bahsetmiyoruz bile.

Özetle


Hem Brezilya hem de Arjantin tarafını gördükten sonra şunu diyebiliriz ki Arjantin tarafındaki deneyimimiz daha keyifliydi çünkü alan geniş olduğundan kalabalık dağılıyor ve gezerken ortamı rahatsız edici bulmadık.

Brezilya kısıtlı bir alanda panoramik manzaralar sunuyor, ama reklamını çok iyi başardığından toplu turizm tavan yapmış durumda. Yine de manzaraya değerdi.

Her iki tarafta da bot turu mevcut, Arjantin tarafı kesinlikle tavsiyemizdir.

Hayallerinizin gerçek olması dileğiyle.


Bu yazımızı beğendiniz mi? Bir arkadaşınızla paylaşarak yayılmasına yardımcı olursanız çok seviniriz. Ayrıca yazılarımızdan haberdar olmak için takip etmeyi unutmayın.

Teşekkür ederiz!

Yeryüzü Cenneti: Iguazu Şelaleleri” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close